Sunday, 21 August 2016

27. Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej - Sarah Dessen


Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest moją pierwszą przeczytaną powieścią z pod pióra Sarah Dessen i niestety obawiam się, że w najbliższym czasie ostatnio. Dotychczasowe doświadczenia z tą autorką pozostawiły niesmak, który będzie przypominał o tej książce.
 
Od momentu zwartej fabuły zaczęłam się zastanawiać o czym sama autorka pisze - wakacyjny romans czy relacja głównej bohaterki z ojcem, a może pokazanie prawdziwej siebie? Do dziś nie mam jednoznacznej odpowiedzi, bo Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest o wszystkim, co dało się zmieścić.  
 
Emaline, główna bohaterka właśnie skończyła liceum i cały świat stoi przed nią otworem, jednak autorka jawnie w każdy sposób starała się umniejszyć znaczenie tej chwili. Jednak i Emaline nie jest bez skazy, jej postać pozbawiona wyróżniającej się iskierki, która mogłaby zmienić losy całek historii. Dziewczyna do swojego całego życia podchodzi w okropnie pesymistyczny sposób, który aż odpycha do dobrnięcia do zakończenia powieści.
 
Postacie drugoplanowe i trzecioplanowe są już o wiele, wiele bardziej przemyślane i dużo lepiej przedstawione na kartkach papieru. Choć bohaterzy, którzy zamieszkują Colby podchodzą do życia z wyczuwalnym pesymizmem, to wyjątkiem może być Theo - turysta z Nowego Jorku. Stara się on pokazać Emaline możliwość całkiem innego życia, które dziewczyna mogłaby prowadzić.

Sam styl pisania autorki nie można w żadnym stopniu nazwać złym, raczej bezpłciowym. Niczym niewyróżniający się i niezaskakujący, tak to idealnie pasuje do tej książki i do tej autorki. I chociaż wszystko można by uznać zwykłym - oprócz opisów przyrody. Te fragmenty miały w sobie coś naprawdę innego, ukazywały Colby - tą nadmorską miejscowość w całkiem inny sposób niż mieszkańców. Opisując Colby jako naprawdę ciekawe i intrygujące miejsce.

Podsumowując powieść Sarah Dessen nie zdobyła mojego serduszka na co troszkę czekałam (słyszałam wiele pochlebnych opinii, a nawet porównania do Johna Greena - jednego z moich ulubionych autorów). Jednak Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest dobrą pozycją na długie letnie popołudnie, gdzie potrzebne są książki "do niemyślenia".

Tytuł: Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej
Autor: Sarah Dessen
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: HarperCollins
Ocena: 5/10
 
Za egzemplarz recenzencki dziękuje wydawnictwu HarperCollins.
 

12 comments :

 1. Słyszałam, że ta książka jest właśnie taka bardzo średnia. Wszystko co jest w opisie podobno dopiero dzieje się w połowie książki, brawo autorko chcesz nas zanudzić? Nie przeczytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, na pewno ta będzie na szarym końcu listy.
  Buziaki :*
  Fantastic books

  ReplyDelete
 2. Książka wydaje mi się byc ciekawą i chetnie bym ja przeczytała :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com :)

  ReplyDelete
 3. Jeśli serio ta książka jest porównywana z Greenem, to ja się nie dziwię Twojej opinii. :) Nie cierpię Greena ani Greenopodobnych tworów. Też słyszałam same pochlebne opinie, ale skoro trafiła się jedna mniej, to znaczy, że coś w tym musi być. Ostatnio gdzie nie spojrzę, tam widzę tę autorkę, co zwyczajnie mnie irytuje. Chyba nie sięgnę po tę lekturę. Wydaje się aż nazbyt zwyczajna, a tego nie lubię.
  Pozdrawiam,
  Koneko

  /recenzje-koneko.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Zastanowię się jeszcze :)

  ReplyDelete
 5. Szkoda, że książka nie okazała się być aż tak dobra, bo faktycznie zbiera dużo pozytywnych opinii. Mimo wszystko, chcę po nią sięgnąć, jednak nie będę jej stawiać zbyt wysokich oczekiwań ;)

  ReplyDelete
 6. W zasadzie to nie słyszałam o tej książce. Ale okładka jest piękna.
  Czy sięgnę? Nie mam pojęcia. Może jeśli trafi do moich rąk.
  Zapraszam na przedpremierową recenzję mojej książki. Pozdrawiam serdecznie :)
  http://want-cant-must.blogspot.com/2016/09/365-dni-zobaczymy-sie-znow-recenzja.html#comment-form

  ReplyDelete
 7. Czytałam inną książkę tej autorki, a mianowicie " Ktoś taki jak ty" i muszę przyznać, że wywołała we mnie dokładnie takie same emocje i odczucia, jak w tobie powieść " Gwiazdka z nieba...".
  Dlatego też nie sięgnę po inne twory tej autorki i tobie również nie polecam tego robić.

  Pozdrawiam, http://podrozemiedzyksiazkowe.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. Chyba nie dla mnie taka lektura. Niestety, ale nie sięgnę po nią.

  Pozdrawiam :)
  Books & Candles

  ReplyDelete
 9. Chyba nie dla mnie taka lektura. Niestety, ale nie sięgnę po nią.

  Pozdrawiam :)
  Books & Candles

  ReplyDelete
 10. W sumie to bym przeczytała, ale w sumie to bym nie przeczytała. Ale w sumie to nie wiem XD


  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  ReplyDelete

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka